0917 164 519Garancia najrýchlejšieho a jednoduchého vybavenia reklamácie

Výhody a vedľajšie účinky HMB

Výhody a vedľajšie účinky HMB

HMB alebo hydroxymetylbutyrát je aktívny metabolit aminokyseliny leucín, čo znamená, že časť leucínu je v tele metabolizovaná na HMB. Leucín je rozvetvený reťazec aminokyseliny. Leucín je významnou zložkou zúčastňujúcou sa syntézy proteínov a svalového rastu. HMB vo forme výživového doplnku je bežne používaná kulturistami a športovcami s cieľom zvyšovania výhod zo silového cvičenia.

HMB

Ako funguje

Výskumy preukázali, že hoci presné účinky HMB na funkciu svalov zatiaľ nie sú známe, HMB môže inhibovať degeneráciu proteínov počas silového cvičenia. Síce HMB nie je v budovaní svalov tak efektívny ako leucín, je výrazne účinný v prevencii pred rozpadom svalového tkaniva. Z toho dôvodu je HMB výrobcami na trh uvádzaný ako antikatabolické činidlo, na rozdiel od doplnkov na podporu budovania svalov.

Budovanie svalov

HMB síce nie je taký známy ako ostatné doplnky určené na budovanie svalovej hmoty, no môže byť najviac účinný. Vo výskumoch bolo dokázané, že kombinácia HMB s kreatínom u športovcov výrazne zväčšila svalovú hmotu a silu. Ďalej sa dokázalo, že HMB má pozitívny vplyv na silu, žiadané zloženie tela a redukuje bolesti trénovaných športovcov. Doplnok HMB je všeobecne dobre hodnotený pre zlepšovanie výkonu, znižovanie telesného tuku a zväčšovanie svalovej hmoty (na základe viacerých výskumov).

Ostatné výhody

  • Znižovanie LDL (zlého cholesterolu) a celkového cholesterolu
  • Znižovanie systolického krvného tlaku

Tieto pozitívne účinky sa ukázali ako užitočný nástroj používaný pre prevenciu srdcových ochorení a mŕtvice – práve tieto dve choroby sú priamo spájané s vysokým krvným tlakom a vysokým cholesterolom. Je však potrebné urobiť ešte množstvo výskumov, aby sa HMB používalo ako preventívny zdravotný doplnok.hmb

Vedľajšie účinky

Aj keď len minimum výskumov bolo prevádzaných na ľuďoch, doplnok HMB je považovaný za bezpečný. HMB je pomerne novým výživovým doplnkom a je treba venovať pozornosť jeho nežiaducim účinkom. Celkovo sú ale normálne dávky HMB znášané dobre, bez výrazných vedľajších účinkov.