0917 164 519Garancia najrýchlejšieho a jednoduchého vybavenia reklamácie

Proteínové tyčinky – pozitíva a negatíva

Proteínové tyčinky – pozitíva a negatíva

Proteínové tyčinky sú neuveriteľne pohodlnou a chutnou možnosťou, ako zmierniť hlad. Stačí ich hodiť do batohu, kabelky alebo športovej tašky a kedykoľvek môžete doplniť svoju zásobu proteínu. V závislosti od vašich cieľov vám môžu pomôcť buď pribrať alebo schudnúť. Pozrime sa na najdôležitejšie zložky proteínových tyčiniek.

proteínová tyčinka

Proteín

Proteínové tyčinky sa od iných tyčiniek líšia tým, že obsahujú oveľa viac proteínu. Proteín môže byť prospešný pre znižovanie hmotnosti, pretože po jeho konzumácii pociťujete najväčšiu sýtosť (v porovnaní s ostatnými makroživinami – sacharidmi a tukmi). Konzumácia proteínu po cvičení je dobrá pre lepšiu regeneráciu svalov a pre rast svalovej hmoty.

Srvátka (mliečna tekutina, ktorá vzniká pri výrobe syra) je najčastejším zdrojom proteínu v tyčinkách. Je preferovaná kvôli svojmu obsahu aminokyselín a vlastnostiam potrebným pre syntézu proteínu vo svaloch. Keďže srvátka nie je najlacnejším druhom proteínu, proteínové tyčinky často obsahujú lacnejšie alternatívy – proteín získaný zo sóje, hrachu alebo ryžovej múky.

Priemerná proteínová tyčinka obsahuje 15-25 gramov proteínu. Takéto množstvo proteínu do tela môžete prijať aj prostredníctvom „skutočných“ potravín – napr. 2 vajcia, 2 šálky odtučneného mlieka, šálka sójových bôbov, pol šálky mandlí. Keďže pravé jedlo obsahuje mnohé dôležité živiny, vždy by u vás malo byť na prvom mieste.proteínová tyčinka

Sacharidy

Nie príliš lákavú chuť srvátky a sójových proteínov v tyčinkách výrobcovia zlepšujú pridaním sladidiel, ktoré chuť znateľne vylepšia. Veľmi veľa tyčiniek obsahuje pridané cukry, ktorých množstvo by sme mali udržiavať na nízkej hladine s ohľadom na naše zdravie.

Niektoré sladidlá obsahujú fruktózový kukuričný sirup zvyšujúci kalórie alebo cukrové alkoholy, ktoré môžu spôsobiť žalúdočno-črevné problémy. Proteínové tyčinky sú síce skvelé pre doplnenie proteínu v núdzi, no nie vždy patria medzi zdravé jedlá.

proteínová tyčinka

Kalórie

Mnoho proteínových tyčiniek obsahuje približne rovnaké množstvo proteínov ako čokoládové tyčinky. Takže ak chcete schudnúť, dávajte pozor na to, koľko vaše malé občerstvenie obsahuje kalórií.

Najžiadanejšie proteínové tyčinky sa pohybujú v rozmedzí 200-300 kalórií na tyčinku. Majte na pamäti, že môžete prijať rovnaké množstvo proteínu a kalórií, ale musíte prijať oveľa viac živín. Tie získate z arašidového masla, banánového sendviča, celozrnného chleba, nízkotučného gréckeho jogurtu s vlašskými orechmi a bobuľovitým ovocím alebo zo surovej zeleniny s hummusom (cícer, sezamová pasta, olivový olej, citrónová šťava, soľ a cesnak).

Proteínové tyčinky hrajú významnú úlohu vo výžive športovcov, zvlášť tých, ktorí prijímajú veľké množstvo kalórií. Tieto kalórie využívajú ako palivo pre svoj intenzívny plán cvičenia. Proteínovým tyčinkám by sa mali vyhýbať najmä ľudia, ktorí si zakladajú na zdravej výžive a majú v pláne schudnúť. V takomto prípade proteínovú tyčinku berte len ako príležitostné obohatenie vášho jedálnička.

proteínová tyčinka