0917 164 519Garancia najrýchlejšieho a jednoduchého vybavenia reklamácie

Pravda o kokosovom oleji

Pravda o kokosovom oleji

Kokosový olej je často považovaný za najlepší spaľovač tuku. Zistite pravdu o kokosovom oleji v nasledujúcom texte. Čo môže a čo nemôže pre vás urobiť?

kokosový olej

Mýtus 1 – Pridaním kokosového oleja do vašej stravy schudnete

Takmer všetky tuky a oleje sú tvorené triglyceridmi, ktoré obsahujú mastné kyselinové reťazce rôznych dĺžok. Rastlinné oleje a živočíšne tuky obsahujú dlhé reťazce triglyceridov (LCT). Kokosový olej je odlišný, pretože je tvorený 60-65 % triglyceridov so stredne dlhým reťazcom (MCT). Vaše telo vstrebáva a metabolizuje kratšie reťazce MCT oveľa rýchlejšie ako LCT. Výsledkom je zvýšenie výdaja energie (v porovnaní s LCT). MCT obsahuje o niečo menej kalórií na gram ako LCT (8,3 kalórií na gram vs. 9 kalórií na gram). Kokosový olej bohatý na MCT môže dočasne zrýchliť váš metabolizmus, obsahuje menej kalórií ako ostatné tuky. Má to však jeden háčik. Všetky oleje a tuky obsahujúce LCT by ste museli nahradiť kokosovým olejom. Ak ho len pridáte do už existujúcej stravy, budete konzumovať o to viac kalórií. Tip: Aby ste z kokosového oleja získali výhodu, musíte vo vašej strave vymeniť váš doterajší zdroj tuku za kokosový olej. Dbajte na udržanie rovnakého množstva.

Mýtus 2 – Kokosový olej zrýchli váš metabolizmus a pomôže vám spaľovať tuk

Je pravda, že MCT z kokosového oleja predstavuje vyšší výdaj energie ako ostatné oleje a tuky. Zatiaľ čo kokosový olej je zvaný „tuk na spaľovanie tuku“, nemá nulovú hodnotu kalórií a rozhodne sa nebude vo vašom tele správať ako „negatívne kalórie“. Kokosový olej je termogenický, čo znamená, že spálite len zlomok extra kalórií, ktoré ste do tela dostali jeho konzumáciou. Čisté kalórie získané z kokosového oleja sa stále počítajú. Opäť nezabudnite, že aby ste z kokosového oleja získali výhodu spaľovania tukov, kokosový olej musí byť zamenený za rovnaké množstvo iného tuku vo vašej strave. Toto množstvo musí byť veľké! Aby ste denne spálili 40-114 kalórií, museli by ste celý deň prijímať tuky len prostredníctvom kokosového oleja. Dokonca aj keď konzumujete veľké množstvo kokosového oleja, termogenický efekt je veľmi malý. Bolo tiež dokázané, že nejaký významný úbytok hmotnosti v dlhodobom časovom horizonte je nepravdepodobný.

oleje

Mýtus 3 – Kokosový olej je okamžite využitý ako energia a nie je uložený ako tuk, pomáha vzdorovať prírastku na hmotnosti

Tým, že sa kokosový olej skladá z MCT, väčšina tuku z neho je vstrebaná priamo do obehu a rýchlo odoslaná do pečene, aby bola vyrobená energia. Naproti tomu, tuky zložené z LCT prechádzajú omnoho komplexnejším procesom. Na rozdiel od tukov s LCT je väčšina kokosového oleja okamžite menená na energiu a nie je ukladaná ako telesný tuk. Mnoho ľudí verí, že ak konzumujú kokosový olej, nemôžu pribrať. Koniec koncov, ako by mohli, keď je kokosový olej premieňaný na energiu? Táto teória však nefunguje v reálnom svete. Vaša strava nie je tvorená len z MCT, ale aj z proteínu, sacharidov a iných tukových zdrojov. Hoci väčšina tuku v kokosovom oleji je výborným zdrojom okamžitej energie, ktorá sama o sebe nemôže byť skladovaná v podobe tuku, bráni iným zdrojom energie v tom, aby boli využité namiesto neho.

Je kokosový olej podvodom?

Naším cieľom nie je spraviť z vás antikonzumenta kokosového oleja. Mali by ste vedieť, prečo ho zaradiť a prečo ho nezaradiť do vašej stravy. Aby vám to bolo jasné, kokosový olej má viacero výhod:

  • Je viac odolný voči skaze než ostatné jedlé tuky
  • Pre veganov je výborným substitútom masla pri pečení
  • jemnú, ľahko sladkastú chuť, ktorá sa hodí k viacerým pokrmom
  • Kokosový olej nie je priveľmi spracovávaný

Kokosový olej je dobrou voľbou. Kľúčové je vedieť, že je to jedlo. Ak chcete vidieť jeho výhody, musíte ho vhodne zaradiť do vašej stravy.

kokos