0917 164 519Garancia najrýchlejšieho a jednoduchého vybavenia reklamácie

Môže spánok ovplyvniť športový výkon?

Môže spánok ovplyvniť športový výkon?

Športovci pre vysnívané výsledky tvrdo drú – od cvičenia až po diéty. Jednu vec však často prehliadajú: Chodiť do postele o hodinu skôr. Špecialisti tvrdia, že dostatok spánku je pre športové výkony kľúčový. Pozrime sa na to, ako spánok na športový výkon naozaj vplýva.

spánok

Ako dlho by sme mali spať?

Každý športovec by pre podanie čo najlepšieho fyzického výkonu mal v noci spať 7-9 hodín. Pokiaľ pravidelne trénujete, je možné, že spánku budete potrebovať viac.

Pri intenzívnych tréningoch potrebujete okrem vysokého príjmu kalórií aj dostatočný odpočinok, aby bolo telo schopné po všetkej tej námahe zregenerovať. Každý športovec by mal spať aspoň o jednu hodinu viac. Buď môžete ísť spať skôr, alebo si poobede hodinku zdriemnite. Štúdie potvrdili, že kvalitný spánok môže zvýšiť rýchlosť a zlepšiť presnosť športovcov.

Ako spánok ovplyvňuje športový výkon?

Nedostatok spánku nespôsobí len únavu nasledujúci deň, má aj veľký vplyv na to, čo sa deje vo vnútri Vášho tela. Spánok je doba, kedy sa ľudské telo regeneruje. Ak nemáme dostatok spánku, telo nefunguje tak, ako by malo. Okrem toho štúdie jasne dokázali, že dlhší spánok má pre športovcov veľký prínos.

Jedna štúdia pozorovala americký basketbalový tím niekoľko mesiacov. Každý hráč navýšil spánok o 2 hodiny. Výsledkom bolo zväčšenie rýchlosti o asi 5 % a zväčšenie úspešnosti streľby na kôš asi o 9 %. Mali rýchlejšie reflexy a cítili sa šťastnejší a spokojnejší. Ostatné štúdie poukázali na veľmi podobné výsledky nielen u basketbalistov, ale aj u futbalistov a ostatných športovcov.

basketbal

Tipy na spánok pre športovcov:

K dostatku spánku sa musíte odhodlať, rovnako ako ku cvičeniu. Do cesty sa Vám môže dostať množstvo faktorov – cestovanie na zápasy, ranné tréningy, večerné tréningy alebo stres. Zaraďte nasledujúce rady do svojej rutiny:

  • Riaďte sa pravidelným rozvrhom. Choďte spať a vstávajte stále v rovnakom čase.
  • Keď cestujete, doprajte si dostatok času na to, aby ste si na nový rozvrh zvykli. Ak cestujete na športovú súťaž, je vhodné na ňu doraziť pár dní vopred. Tak telu umožníte si na nový harmonogram spánku zvyknúť.
  • Vyhnite sa liekom na spánok. Pokiaľ Vám lekár nepredpísal žiadne lieky, určite ich neužívajte. Takéto lieky by mohli narušiť kvalitu spánku a výkon nasledujúceho dňa. Snaha o prirodzenú relaxáciu – napr. o hlboké dýchanie – je oveľa lepšou voľbou.
  • Alkohol a kofeín – dva ale tri dni pred súťažou sa týmto látkam istotne vyhnite. Chcete odstrániť čokoľvek, čo by Váš spánok nejakým spôsobom narušovalo.

kofeín