Čo je to gainer?

Gainer - Charakteristika:

Pre získanie hmotnosti a objemu je treba mať tréning sprevádzaný kompletnou, plnohodnotnou stravou s dostatkom kalórií. Niekedy však každodenný zhon a zlé stravovacie návyky sťažujú prijímanie dostatku kalórií, vitamínov a proteínov nevyhnutných pre rast svalov. Gainer túto úlohu uľahčuje vďaka svojmu bohatému zloženiu, ktoré obsahuje všetko potrebné pre rast vášho tela.

Z čoho sa skladá Gainer?

Gainer zvykne obsahovať extrakty proteínového prášku a predovšetkým sacharidy ako je napríklad dextróza a maltodextrín. Vyspelejšie gainere už obsahujú aj kreatín, L-arginín, aminokyseliny, vitamíny, minerály a rastlinné extrakty. Zatiaľ čo bežné náhrady stravy majú pomer: sacharid - proteín 0,25 až 2/1, gainere sa blížia k pomeru 3,5 / 1.

gainer

Čo robí gainer?

Hlavná úloha gainerov je bojovať proti strate glykogénu, svalovej hmote a ukladaniu tuku do tela, ku ktorému dochádza vďaka uvoľňovaniu hormónov počas intenzívneho cvičenia. Tieto hormóny sa uvoľňujú ako reakcia na stres a pri uspokojení energetických potrieb tela.

V podstate existuje 5 výhod užívania gainerov:

1) Je to jednoduchý spôsob ako dosiahnuť kalorické požiadavky nevyhnutné na získanie požadovanej telesnej hmotnosti

2) Väčšina gainerov má vlastnosti, ktoré stimulujú väčšie telesné rozlíšenie

3) Existuje niekoľko typov Gainerov:

- niektoré sú viac zamerané na obdobie po tréningu

- niektoré môžu nahradzovať hlavné jedlá a iné ich dopĺňajú

4) Každý gainer má iné množstvo kalórií, ale zvyčajne sa pohybujú medzi 400 a 900 na jeden nápoj

5) Gainere obsahujú glutamín, vhodný na urýchlenie obnovy a podporujúci zdravý imunitný systém

Kto by mal užívať gainer?

Gainere by mali byť konzumované kulturistami ( či už amatérmi, tak aj profesionálmi ) a slúžia ako doplnok stravy pre zvýšenie svalovej hmoty a váhy.

Ktoré sú najlepšie gainere?

Najlepší gainer je ten, ktorý vám pomôže nadobudnúť vaše denné kalorické ciele. Mali by ste sa snažiť nájsť gainer, ktorý sa najviac približuje vašim špecifickým potrebám. To znamená, že ak potrebujete doplniť do svojho jedálnička viac proteínov, mali by ste hľadať doplnok s vyšším indexom proteínov. Ak vyžadujete viac kalórií, mali ste sa rozhodnúť pre výrobok s viac komplexnými sacharidmi a menej proteínmi.

Pri gaineroch je veľmi dôležité čítať etikety, pretože niektoré obsahujú zvýšené množstvo cukru a cukor nie je najlepší pre tvorbu svalovej hmoty. Medzi gainere s lepším zložením patria tie drahšie, preto cena tu môže byť často veľmi užitočný ukazovateľ.

gainer