0917 164 519Garancia najrýchlejšieho a jednoduchého vybavenia reklamácie

​Aminokyseliny a ich vplyv na naše zdravie

Aminokyseliny a ich vplyv na naše zdravie

Aminokyseliny predstavujú dôležitú úlohu v ľudskej aj zvieracej fyziológii. Obmedzený príjem niektorých z nich môže viesť k závažným zdravotným problémom. Aminokyseliny tvoria proteíny, ktoré formujú svalové tkanivo a zvyšujú metabolizmus tukov. Takmer každý aktívny športovec má v zásobe aminokyseliny vo forme doplnku alebo proteínový prášok. Tieto doplnky im pomáhajú zvyšovať silu, zväčšovať svalovú hmotu a zlepšovať fyzický výkon. No aminokyseliny nie sú potrebné len pre športovcov. Sú nevyhnutné pre správny vývoj buniek, pre dýchanie a regeneráciu.

bunky

Pre všetky metabolické procesy je pre telo dôležitých 22 aminokyselín. Dlhé reťazce aminokyselín tvoria až 55000 rôznych proteínov. Každý z týchto proteínov je využitý na výrobu enzýmov, neurotransmiterov a hormónov, ktoré podporujú rast a funkcie všetkých telesných orgánov vrátane srdca, mozgu, pečene, obličiek a pohlavných orgánov.

Aminokyseliny sa delia na esenciálne a neesenciálne. Esenciálne aminokyseliny si telo nedokáže vyrobiť samo, musíme ich prijímať vo forme potravy. Neesenciálne aminokyseliny si telo vytvára samo – spojením dvoch alebo viacerých esenciálnych aminokyselín. Ak do tela neprijmete 9 základných esenciálnych aminokyselín, nebude mať prostriedky na vytvorenie ostatných 13 neesenciálnych aminokyselín. Pozrime sa spolu na niektoré aminokyseliny, bez ktorých náš organizmus nemôže fungovať tak, ako by mal.

jedlo

Metionín

Metionín je aminokyselina, prostredníctvom ktorej sa do tela dostáva síra a metylové skupiny. Je základom pre tvorbu ďalších aminokyselíncysteínu, glutatiónu a taurínu. Napomáha tvorbe inzulínu a koenzýmu A. Telu pomáhajú pri eliminácii toxínov, pri budovaní zdravých a silných tkanív a podporujú kardiovaskulárne zdravie. Aminokyselina metionín tiež podporuje tvorbu kreatínu, ktorý je potrebný pre dodávanie energie do svalov a pre zvýšenie fyzického výkonu počas intenzívneho cvičenia.

Taurín

Taurín je aminokyslina, ktorá obsahuje síru. Je v tele vyrobená z aminokyselín metionín a cysteín. Pomáha regulovať nervový systém a svaly a udržiava zdravie mozgu a srdca. Aminokyselina taurín napomáha pohybu draslíka, sodíka a horčíka – tieto živiny sú pre zdravie mozgu a srdca kľúčové. Taurín posilňuje srdcový sval, a tým reguluje krvný tlak a slúži ako prevencia pred srdcovým zlyhaním a arytmiou. Nedostatok taurínu vedie k zníženiu produkcie kysličníka dusnatého, čo spôsobuje znižovanie krvného (a kyslíkového) toku do svalov. Taurín môže tiež slúžiť ako potenciálna liečba epilepsie, kardiovaskulárnych chorôb, diabetesu, alkoholizmu, cystickej fibrózy a Alzheimerovej choroby.

mozog

Cysteín

Cysteín je ďalšou aminokyselinou založenou na síre. Je kľúčovou súčasťou metabolizmu metionínu. Reaguje s vitamínom B5 a tvorí koenzým A. Táto aminokyselina je dôležitá pre detoxikáciu, vylučovanie toxínov a ochranu bunkových štruktúr pre oxidačným stresom. Aminokyselina cysteín pomáha udržiavať zdravý a mladistvý vzhľad, pretože podporuje produkciu kolagénu a pružnosť pokožky.

Arginín

Aminokyselina arginín telu pomáha vylučovať rastový hormón, prolaktín, inzulín a glukagón. Napomáha pri produkcii oxidu dusnatého a zvyšuje tvorbu kolagénu. Zlepšuje prietok krvi, a tým podporuje správnosť kardiovaskulárnych funkcií. Podporuje elimináciu zhlukovania krvných doštičiek a tvorbu zrazenín vnútri arteriálnej steny. Pomáha udržiavať zdravú pečeň, kožu, kĺby a svaly. Táto aminokyselina posilňuje imunitný systém, reguluje hladinu hormónov a cukru v krvi, podporuje mužskú plodnosť. Môže pomôcť pri liečbe impotencie a srdcových chorôb.

srdce

Lyzín

Aminokyselina lyzín zlepšuje vstrebávanie vápnika. Je nevyhnutný pre tvorbu karnitínu, využite mastných kyselín pre energiu v bunkách a pre zlepšovanie funkcie imunitného systému. Lyzín je známy pre svoje protivírusové vlastnosti – pomáha zabraňovať vzniku herpesov a oparov. Je potrebný pre produkciu hormónov a pre rast a udržiavanie kostí u detí aj dospelých. Lyzín sa podieľa na produkcii rôznych protilátok pre silný a zdravý imunitný systém. Nedostatok lyzínu sa môže prejaviť v rôznej forme príznakov – vypadávanie vlasov, nesústredenosť, podráždenosť, nedostatok energie, nechuť k jedlu, poruchy reprodukcie, chudnutie.

Tryptofán

Aminokyselina tryptofán je prekurzorom pre tvorbu serotonínu, ktorý je zásadný pre reguláciu nálady, bolesti a spánku. Nízka hladina tryptofánu môže spôsobiť poruchy nálady, chronickej bolesti alebo nespavosť. Serotonín vytvára melatonín, ktorý vyvoláva pokojný spánok. Je tiež silný antioxidant.

spánok

Glutamín

Glutamín je najhojnejšia aminokyselina v krvnom obehu. Glutamín je dôležitý na údržbu a opravy tráviaceho traktu. Nedostatok glutamínu v tele môže viesť k črevným problémom. Pomáha budovať a udržiavať svalovú hmotu. Taktiež pomáha odstraňovať z tela toxický amoniak a udržiavať zdravý centrálny nervový systém. Aminokyselina glutamín môže zlepšiť mentálne funkcie. Využíva sa pri liečbe epilepsie, depresie, schizofrénie a senility. Užívatelia glutamínu často uvádzajú väčšiu energiu, menšiu únavu a lepšiu náladu.